
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/64 in. (5.159 mm) x 82mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A05159 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS402 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 5.16 mm |
| Overall Length Inch | 3.2300" |
| Overall Length Metric | 82.00 mm |
| Fractional Diameter | 13/64" |
| Decimal Diameter | 0.2031" |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |