
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#2 (5.616 mm) x 82 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A05616 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.2211" |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 82.00 mm |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 5.62 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Wire Diameter | #2 |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 3.2300" |
| Series | VDS402 |