
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.20 mm x 91 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A06200 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 3.5800" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.2441" |
| Brand | WIDIA |
| Series | VDS402 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 6.20 mm |
| Overall Length Metric | 91.00 mm |