
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.90 mm x 91 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A06900 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coolant Thru | YES |
|---|---|
| Series | VDS402 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Overall Length Inch | 3.5827" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.2717" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 6.90 mm |
| Overall Length Metric | 91.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |