
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/32 in. (7.145 mm) x 91 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A07145 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.2813" |
| Metric Diameter | 7.15 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS402 |
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 9/32" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Inch | 3.5827" |
| Overall Length Metric | 91.00 mm |