
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.10 mm x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A08100 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.0551" |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.3189" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |
| Series | VDS402 |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 8.10 mm |