
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/64 in. (8.334 mm) x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A08334 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.3281" |
| Fractional Diameter | 21/64" |
| Overall Length Inch | 4.0551" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 8.33 mm |
| Series | VDS402 |