
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter Q (8.433 mm) x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A08433 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 8.43 mm |
| Overall Length Inch | 4.0551" |
| Decimal Diameter | 0.3320" |
| Series | VDS402 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Letter Diameter | Q |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |