
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8.70 mm x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A08700 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 8.70 mm |
| Decimal Diameter | 0.3425" |
| Series | VDS402 |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Inch | 4.0551" |