
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/32 in. (8.733 mm) x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A08733 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.3438" |
| Fractional Diameter | 11/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 4.0551" |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 8.73 mm |
| Series | VDS402 |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |