
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter U (9.347 mm) x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A09347 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.3680" |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |
| Series | VDS402 |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 4.0551" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 9.35 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Letter Diameter | U |