
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 in. (9.525 mm) x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A09525 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.3750" |
| Series | VDS402 |
| Brand | WIDIA |
| Metric Diameter | 9.53 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 103.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Overall Length Inch | 4.0551" |