
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
10 mm x 103 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A10100 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 118.00 mm |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 4.6457" |
| Decimal Diameter | 0.3976" |
| Metric Diameter | 10.10 mm |
| Series | VDS402 |