
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13/32 in. (10.320 mm) x 118 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A10320 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS402 |
|---|---|
| Overall Length Inch | 4.6457" |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.4063" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 118.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Fractional Diameter | 13/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 10.32 mm |