
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
13.80 mm x 124mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A13800 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 13.80 mm |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.5433" |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS402 |
| Overall Length Metric | 124.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 4.8800" |