
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
35/64 in. (13.891 mm) x 124mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A13891 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 35/64" |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 13.89 mm |
| Overall Length Inch | 4.8819" |
| Series | VDS402 |
| Overall Length Metric | 124.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.5469" |