
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14.20 mm x 124mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A14200 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 5.2362" |
|---|---|
| Metric Diameter | 14.20 mm |
| Decimal Diameter | 0.5591" |
| Coolant Thru | YES |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Series | VDS402 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 133.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |