
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
37/64 in. (14.684 mm) x 133 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A14684 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Brand | WIDIA |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Diameter | 37/64" |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 14.68 mm |
| Overall Length Inch | 5.2362" |
| Series | VDS402 |
| Decimal Diameter | 0.5781" |
| Overall Length Metric | 133.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |