
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
21/32 in. (16.67 mm) x 143 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A16670 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 143.00 mm |
|---|---|
| Overall Length Inch | 5.6300" |
| Decimal Diameter | 0.6563" |
| Series | VDS402 |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Fractional Diameter | 21/32" |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 16.67 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |