
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
20.00 mm x 153 mm OAL Carbide TiAIN 5xD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS402A20000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS402 |
|---|---|
| Metric Diameter | 20.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.7874" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Inch | 6.0236" |
| Overall Length Metric | 153.00 mm |