
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.80 mm x 58 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A01800 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS403 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.0709" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 1.80 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 2.2835" |
| Overall Length Metric | 58.00 mm |