
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.984 mm x 66 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A01984 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Fractional Diameter | 3/64" |
| Metric Diameter | 1.98 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.0781" |
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Series | VDS403 |