
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/32 in. (2.383 mm) x 66 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A02383 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 3/32" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 2.38 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.0938" |
| Series | VDS403 |
| Cutting Direction | Right Hand |