
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#41 (2.439 mm) x 66 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A02439 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Wire Diameter | #41 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.0960" |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS403 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |
| Metric Diameter | 2.44 mm |