
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7/64 in. (2.779 mm) x 66 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A02779 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Overall Length Inch | 2.5984" |
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 2.78 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS401 |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.1094" |
| Fractional Diameter | 7/64" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Overall Length Metric | 66.00 mm |