
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3.40 mm x 78 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A03400 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coolant Thru | YES |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.1339" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Metric Diameter | 3.40 mm |
| Series | VDS403 |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 3.0700" |
| Overall Length Metric | 78.00 mm |