
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#3 (5.50 mm) x 94 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A05500
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Wire Diameter | #3 |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.2165" |
| Overall Length Metric | 94.00 mm |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS403 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 5.50 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Inch | 3.7008" |