
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. (6.35 mm) x 105 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A06350 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 105.00 mm |
|---|---|
| Overall Length Inch | 4.1339" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Number of Flutes | 2 |
| Series | VDS403 |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Letter Diameter | E |