
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Letter G (6.63 mm) x 105 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A06630 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Series | VDS403 |
|---|---|
| Overall Length Metric | 105.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Letter Diameter | G |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 6.63 mm |
| Decimal Diameter | 0.2610" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Inch | 4.1339" |