
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
17/64 in. (6.80 mm) x 105mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A06746 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 4.1300" |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.2656" |
| Series | VDS403 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 6.75 mm |
| Overall Length Metric | 105.00 mm |
| Fractional Diameter | 17/64" |
| Brand | WIDIA |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |