
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9/32 in. (7.145 mm) x 110 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A07145 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 4.3307" |
| Coolant Thru | YES |
| Fractional Diameter | 9/32" |
| Metric Diameter | 7.15 mm |
| Overall Length Metric | 110.00 mm |
| Series | VDS403 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.2813" |
| Brand | WIDIA |