
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
23/64 in. (9.129 mm) x 122 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A09129 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Coating/Finish | TiAlN |
|---|---|
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 4.8031" |
| Material | Solid Carbide |
| Fractional Diameter | 23/64" |
| Metric Diameter | 9.13 mm |
| Series | VDS403 |
| Decimal Diameter | 0.3594" |
| Overall Length Metric | 122.00 mm |