
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
27/64 in. (10.716 mm) x 141 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A10716 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 10.72 mm |
|---|---|
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Metric | 141.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Series | VDS403 |
| Coolant Thru | YES |
| Decimal Diameter | 0.4219" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 5.5500" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Fractional Diameter | 27/64" |