
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
29/64 in. (11.509 mm) x 141 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A11509 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 11.51 mm |
|---|---|
| Fractional Diameter | 29/64" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Diameter | 0.4531" |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length Metric | 141.00 mm |
| Overall Length Inch | 5.5500" |
| Series | VDS403 |