
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12.00 mm x 141 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A12304 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 6.1024" |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Decimal Diameter | 0.4844" |
| Series | VDS403 |
| Fractional Diameter | 31/64" |
| Metric Diameter | 12.30 mm |
| Coolant Thru | YES |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Overall Length Metric | 155.00 mm |