
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
35/64 in. (13.891 mm) x 155 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A13891 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Right Hand |
|---|---|
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Series | VDS403 |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 13.89 mm |
| Fractional Diameter | 35/64" |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.5469" |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Inch | 6.1000" |
| Overall Length Metric | 155.00 mm |