
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
14.00 mm x 155 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A14000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 6.1000" |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Metric | 155.00 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | WIDIA |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Metric Diameter | 14.00 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Decimal Diameter | 0.5512" |
| Series | VDS403 |