
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 in. (15.875 mm) x 171 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A15875 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Metric | 171.00 mm |
|---|---|
| Overall Length Inch | 6.7323" |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 15.88 mm |
| Fractional Diameter | 5/8" |
| Series | VDS403 |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.6250" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Number of Flutes | 2 |