
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
16.00 mm x 171 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A16000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 6.7300" |
|---|---|
| Metric Diameter | 16.00 mm |
| Series | VDS403 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Material | Solid Carbide |
| Coolant Thru | YES |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 0.6299" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length Metric | 171.00 mm |