
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
20.00 mm x 200 mm OAL Carbide TiAIN 8XD 140 Degree 2 Flute Coolant-Thru HP Drill
- Item Code: VDS403A20000 WU25PD
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The VariDrill advanced-point geometry design offers the ultimate solution for multipurpose drilling operations. It offers dependable tool life in all materials due to less chipping on the cutting edge.
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 7.8740" |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Metric Diameter | 20.00 mm |
| Decimal Diameter | 0.7874" |
| Overall Length Metric | 200.00 mm |
| Series | VDS403 |
| Coating/Finish | TiAlN |
| Coolant Thru | YES |
| Brand | WIDIA |
| Number of Flutes | 2 |