
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.7500 in. (3/4) Cutter Diameter x 0.125 in. (1/8) Radius x 1.500 in. (1-1/2) Length of Cut Carbide Carbide 5 Flute Corner Radius Endmill
- Item Code: VHM-750-5-125
- Brand: Micro 100
- Unit Size: 1
Description
For Steels and High Temperature Alloys
Features
Back To Top- Designed for high performance in titanium alloys, inconel, nickel alloys, and other high-temperature materials with outstanding performance in difficult-to-machine steels, stainless steels, and tool steels
- Variable helix design reduces chatter and harmonics and increases material removal rates
- Specialized geometry for maximum performance in high velocity tool paths
- Corner radius profile
- Weldon flat offered on sizes 3/8" and larger
- Center cutting
- nACRo coating option for added heat resistance in difficult to machine materials
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Micro 100 |
|---|---|
| Length of Cut | 1.5000" (1-1/2) |
| Overall Length | 4.00" (4) |
| Decimal Cutting Diameter | 0.7500" |
| Fractional Cutting Diameter | 3/4" |
| Shank Diameter | 0.7500" (3/4) |
| Radius Fractional | 1/8" |
| Coating | None |
| Radius Decimal | 0.1250" |
| Number of Flutes | 5 |