
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
VNMG331 EUP AC8025P Grade, Carbide Turning Insert
- Item Code: VNMG331EUP-AC8025P
- Brand: Sumitomo
- Unit Size: 1
Description
For Use WithToolholders, Boring Bars
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat-resistant and used for high speed applications on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Tech Specs
Back To Top| ANSI Number | VNMG331EUP-AC8025P |
|---|---|
| Chipbreaker | EUP |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Thickness | 0.1875" |
| ISO Number | VNMG160404N-UP |
| Mounting Style | Top and Hole Clamping |
| No. of Edges | 2 |
| Nose Radius | 0.0156" |
| Rake | Negative |
| UNSPSC | 23171618 |
| Material | Solid Carbide |
| Mounting Hole Diameter | 0.150" |
| Shape | Diamond |
| Inscribed Circle | 3/8" |
| Insert Size | 331 |
| Brand | Sumitomo |
| Coating/Finish | None |
| Grade | AC820P |
| Product Name | Turning Insert |
| Insert Style | VNMG |