
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M4 x 0.7 TiCN Coated 2 Flute 6H DIN371 HSS-E Form B Plug Chamfer Spiral Point Tap
- Item Code: VTSPO6513 WP42EG
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
Series VT-SPO
Multipurpose Taps
VariTap™ Spiral-Point HSS-E Taps
Through Holes
Tech Specs
Back To Top| Diameter | M4 x 0.7 |
|---|---|
| No. of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 4.50 mm |
| Square Size | 3.40 mm |
| Thread Pitch | 4.00 mm |
| Brand | WIDIA |
| Flute Style | Straight |
| Thread Class | 6H |
| Shank Length | 36.10 mm |
| Coolant Through (Yes/No) | No |
| Material | HSS Cobalt |
| Thread Length | 11.00 mm |
| Chamfer | Plug |
| Grade | WP42EG |
| Overall Length | 63.00 mm |
| Coating | TiCN |