
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WOHX 060302 G06 P25M Grade, Left Hand, KOMET Unisix® W00 Carbide Boring Insert
- Item Code: W00340600203
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
Uncoated, Trigon, 84° Included Angle, 8° Relief Angle, 0.3937 Inch Inscribed Circle, 1/8 Inch Thick, 0.0079 Inch Corner Radius
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications on cast iron, nonferrous materials, steel, plastic and other tough-to-machine materials. Application is determined by material grade.
Tech Specs
Back To Top| Insert Size | 060302 |
|---|---|
| Relief Angle | 8 Degree |
| Type | Boring Insert |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Inscribed Circle | 10mm |
| Chipbreaker | G06 |
| Included Angle | 84 |
| Manufacturer's Grade | P25M |
| Thickness | 3.18mm |
| Coating/Finish | None |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Komet |
| Corner Radius | 0.20mm |
| Insert Style | WOHX |
| Shape | Trigon |