
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WOHX06T304 G12 BK8425 Grade, Left Hand, KOMET Unisix® W01 Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W01 34120.048425
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiAlN/TiN Coated, Trigon, 0.3937" Inscribed Circle, 0.1496" Thick, 0.0157" Corner Radius, 8° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
- TiAlN/TiN is a multilayer coating that combines the high hardness of TiN and the heat resistance of TiAlN. It is commonly used on softer materials in general purpose applications.
Tech Specs
Back To Top| Insert Style | WOHX |
|---|---|
| Included Angle | 84 |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | TiAlN/TiN |
| Brand | Komet |
| Length | 6.6mm |
| Manufacturer's Grade | BK8425 |
| Shape | Trigon |
| Type | Indexable Drill Insert |
| Inscribed Circle | 10mm |
| Thickness | 3.8mm |
| Insert Size | 06T304 |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Chipbreaker | G12 |
| Coating Process | PVD |
| Corner Radius | 0.40mm |
| Cutting Direction | Left Hand |