
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WNHX08T302 G18 P25 Grade, Left Hand, KOMET Unisix® W04 Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W04421800212
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
Uncoated, Trigon, 0.4724" Inscribed Circle, 0.1772" Thick, 0.0079" Corner Radius, 0° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
- Uncoated tools do not feature supportive treatments on the cutting edge. They are are used at reduced speeds in general applications on non-ferrous metals.
Tech Specs
Back To Top| Insert Size | 08T302 |
|---|---|
| Corner Radius | 0.20mm |
| Cutting Direction | Left Hand |
| Length | 7.5mm |
| Manufacturer's Grade | P25 |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | None |
| Included Angle | 84 |
| Shape | Trigon |
| Type | Indexable Drill Insert |
| Inscribed Circle | 12mm |
| Chipbreaker | G18 |
| Insert Style | WNHX |
| Thickness | 4.5mm |
| Brand | Komet |
| Relief Angle | 0 Degree |