
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WOEX100504 00 BK6425 Grade KOMET Unisix® W29 Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W29 50000.046425
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiCN/Al2O3/TiN Coated, Trigon, 0.5906" Inscribed Circle, 0.2087" Thick, 0.0157" Corner Radius, 8° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Tech Specs
Back To Top| Corner Radius | 0.40mm |
|---|---|
| Relief Angle | 8 Degree |
| Shape | Trigon |
| Type | Indexable Drill Insert |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Size | 100504 |
| Insert Style | WOEX |
| Inscribed Circle | 15mm |
| Included Angle | 84 |
| Brand | Komet |
| Chipbreaker | 00 |
| Manufacturer's Grade | BK6425 |
| Material | Solid Carbide |
| Coating Process | CVD |
| Thickness | 5.3mm |
| Coating/Finish | TiN/TiCN/Al2O3 |
| Length | 9.9mm |