
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WOEX030204 01 BK72 Grade KOMET Unisix® W29 Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W29100100472
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiCN/TiC/Al2O3/TiN Coated, Trigon, 0.1969" Inscribed Circle, 0.0906" Thick, 0.0157" Corner Radius, 8° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Tech Specs
Back To Top| Manufacturer's Grade | BK72 |
|---|---|
| Brand | Komet |
| Corner Radius | 0.40mm |
| Shape | Trigon |
| Type | Indexable Drill Insert |
| Length | 3.2mm |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Coating Process | CVD |
| Coating/Finish | TiCN/TiC/Al2O3/TiN |
| Thickness | 2.3mm |
| Chipbreaker | 01 |
| Inscribed Circle | 5mm |
| Insert Size | 030204 |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Style | WOEX |
| Included Angle | 84 |