
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WOEX06T308 01 BK6115 Grade KOMET Unisix® W29 Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W2934010086115
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiCN/TiN/Al2O3 Coated, Trigon, 0.3937" Inscribed Circle, 0.1496" Thick, 0.0315" Corner Radius, 8° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials
Tech Specs
Back To Top| Cutting Direction | Neutral |
|---|---|
| Insert Style | WOEX |
| Chipbreaker | 01 |
| Coating Process | CVD |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Included Angle | 84 |
| Inscribed Circle | 10mm |
| Coating/Finish | TiN/TiCN/Al2O3 |
| Corner Radius | 0.80mm |
| Insert Size | 06T308 |
| Manufacturer's Grade | BK6115 |
| Material | Solid Carbide |
| Length | 6.6mm |
| Shape | Trigon |
| Type | Indexable Drill Insert |
| Brand | Komet |
| Thickness | 3.8mm |