
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
WOEX120608 01 BK72 Grade KOMET Unisix® W29 Carbide Indexable Drill Insert
- Item Code: W29580100872
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
TiCN/TiC/Al2O3/TiN Coated, Trigon, 0.6929" Inscribed Circle, 0.2362" Thick, 0.0315" Corner Radius, 8° Relief Angle
Features
Back To Top- Solid carbide is extremely heat resistant and used for high speed applications. It is commonly used on cast iron, nonferrous materials, plastics and other tough-to-machine materials.
Tech Specs
Back To Top| Length | 11.6mm |
|---|---|
| Manufacturer's Grade | BK72 |
| Cutting Direction | Neutral |
| Insert Style | WOEX |
| Coating Process | CVD |
| Included Angle | 84 |
| Relief Angle | 8 Degree |
| Shape | Trigon |
| Type | Indexable Drill Insert |
| Thickness | 6mm |
| Inscribed Circle | 17.6mm |
| Insert Size | 120608 |
| Coating/Finish | TiCN/TiC/Al2O3/TiN |
| Corner Radius | 0.80mm |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | Komet |
| Chipbreaker | 01 |